Co się zmienia w opłatach za śmieci dla mieszkańców Warszawy?

Od 01 kwietnia 2021r zmienia się sposób naliczania opłat zaśmieci z ryczałtu od gospodarstwa domowego w wysokości 65 zł miesięcznie na opłatę rozliczaną według zużycia wody w lokalu.

opłaty za śmieci

Stawka za śmieci - opłaty za śmieci według zużycia wody

Stawka przeliczeniowa opłaty za wywóz śmieci została ustalona na kwotę 11,63 zł za każdy metr sześcienny zużytej w lokalu wody.

Jak będzie naliczana opłata za wywóz śmieci

Wytyczne do obliczeń na dzień dzisiejszy (tj. 08-12-2020r) są ustalone w następujący sposób:

 1. Miasto nalicza opłaty dla Wspólnoty Mieszkaniowej na podstawie zużycia wskazywanego przez główny wodomierz budynku (ten wodomierz wskazuje całość wody dostarczonej do budynku, czyli wody zużytej w poszczególnych lokalach + woda techniczna + woda do podlewania trawnika + woda tracona na np. czyszczenie filtrów + woda zużyta w wyniku awarii)
 2. Wspólnota we własnym zakresie dokonuje naliczeń dla swoich członków – jak tego jeszcze nikt nie wie.

Największe wątpliwości w opłatach za śmieci

 1. Większość mieszkańców zapłaci za wywóz śmieci więcej niż dotychczas
  • Osoby mieszkające samotnie zapłacą mniej niż 65 zł / m-c jeśli zużycie wody w ich gospodarstwie domowym (+ przypisana woda wspólna) będzie niższe niż 5,58 m³/ m-c
  • Gospodarstwo dwuosobowe – podwyżka co najmniej kilkunastoprocentowa
  • Rodzina trzy osobowa i większa - podwyżka co najmniej kilkudziesięcioprocentowa
 2. Około 10-krotnie zmniejszą się opłaty za lokale użytkowe wykorzystywane do prowadzenia biznesu (szczególnie sklepy). W tym przypadku biznes skorzysta na opłacie śmieciowej.
 3. Właściciele niezamieszkanych mieszkań nie będą płacić za śmieci. Za nich będą płacić pozostali właściciele lokali, bo to na nich zostanie rozbita opłata za tzw. wodę wspólną (podlewanie trawników, awarie, czyszczenie filtrów i inna woda techniczna)
 4. Nie ma górnej granicy opłaty za śmieci – w skrajnym przypadku pojedyncze gospodarstwo domowe może być obciążone opłatą nawet w wysokości kilku tysięcy złotych. Może mieć to miejsce w przypadku np. dużej awarii instalacji wodnej i wycieku znaczącej ilości.

Dlaczego opłaty za śmieci w Warszawie są tak wysokie?

 

opłata za wywóz śmieci

Nie ma inwestycji w nowoczesne instalacje do segregacji i utylizacji – to koszt pozbywania się śmieci jest wysoki

MT. S. Warszawa nie chwali się na swoich stronach internetowych żadną inwestycją dotyczącą powstania lub znaczącej modernizacji zakładów segregujących lub utylizujących odpady komunalne odbierane od mieszkańców miasta. Nie chwalą się, to chyba nie przeprowadzają takich inwestycji. Zastosowanie nowoczesnych technologii w obszarze zagospodarowywania śmieci mogłoby obniżyć koszty i tym samym obniżyć opłaty za wywóz śmieci.

Brakuje strategii gospodarowania odpadami, a sposób ich „pozbywania się” jest niejasny i coraz droższy

Generalnie nie wiadomo, co się dzieje z odbieranymi od mieszkańców Warszawy odpadami komunalnymi. Nie wiadomo gdzie i jak są segregowane, czy i jak są utylizowane lub składowane. Z doniesień medialnych o odpadach wywożonych z uszkodzonej spalarni oczyszczalni ścieków Czajka wynika, że odpady z Warszawy trafiają na składowiska w całej Polsce. A co się dzieje z odpadami komunalnymi i tymi, które mieszkańcy z takim trudem segregują w swoich domach? Pewnie ładowane są na ciężarówki i rozwożone po całym kraju, a koszty tego transportu są przerzucane na mieszkańców.

Nie ma konkurencji wśród firm odbierających odpady – to ceny usług są wyższe

W ciągu ostatnich 8 lat w Warszawie ze 120 firm odbierających śmieci w 2012r zostało w roku 2020 tylko 7 takich firm. Zostały największe podmioty, które obecnie narzucają ceny za usługi wywozu śmieci. Nie zostawiono konkurencji, to firmy obecnie obsługujące miasto nie odczuwają presji zmniejszania własnych kosztów i podnoszą ceny. Podsumować to można tylko w jeden sposób: „niewidzialna ręka rynku” w usługach komunalnych nie działa, ale najwidoczniej decydenci kierujący miastem tego nie rozumieją.

 

POLBEST Zarządzanie Nieruchomościami Sp. z o.o. - świadczymy usługi administrowania nieruchomościami Wspólnot Mieszkaniowych:

 

Polbest_zarzadzanie_nieruchomosciami_warszawa_gd Opłaty za śmieci w Warszawie 2020 / 2021

Administrowanie nieruchomością z usługą Gospodarz domu (administrowanie, księgowość + obsługa nieruchomości przez dedykowanego gospodarza domu)

Zaawansowana usługa administrowania i dbania o nieruchomość skierowana do Wspólnot Mieszkaniowych / Zarządów, którym zależy na utrzymaniu prestiżu i wysokiego standardu obsługi Właścicieli lokali.
W ramach tej usługi dostają Państwo opiekę Administratora z licencją Zarządcy Nieruchomości, który będzie dbać o załatwianie wszelkich spraw formalnych dotyczących funkcjonowania Wspólnoty. W tym Spraw załatwianych z urzędami i z instytucjami oraz z dostawcami i z wykonawcami.
Dostają Państwo pełne wsparcie księgowe do rozliczania finansów Wspólnoty. Oraz na nieruchomość przydzielany jest dedykowany Gospodarza domu, który dopilnuje porządku, estetyki i sprawności technicznej budynku.
Oferowana usługa w standardzie ma E-Kartotekę i E-Zarząd, dzięki którym wszyscy Właściciele i członkowie Zarządu będą mieć dostęp poprzez stronę www do sald, głosowania online, zgłaszania i śledzenia postępu realizacji Spraw Wspólnoty.

Sposób wykonania: Usługa administracyjna wykonywana jest na terenie nieruchomości. Księgowość oraz obsługa mieszkańców Wspólnoty odbywa się w naszym biurze zlokalizowanym w budynku Triton Park w Warszawie.

Zasięg świadczenia usługi: Wspólnoty Mieszkaniowe z M. ST. Warszawa oraz Wspólnoty zlokalizowane w miejscowościach w promieniu 40 km od Warszawy

Termin wykonania: Obsługa administracyjna ciągła.

Jak zamówić: Zadzwoń +48 696 94 94 95, lub wyślij e-maila z zapytaniem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

usluga_ksiegowosc_wspolnot_mieszkaniowych_polbest Opłaty za śmieci w Warszawie 2020 / 2021

Księgowość z E-kartoteką dla Wspólnoty Mieszkaniowej
(księgowość, e-kartoteka, windykacja przedsądowa)

Usługa rozliczania księgowego Wspólnoty Mieszkaniowej z E-kartoteką. W ramach tej usługi prowadzimy pełną księgowość dla Wspólnoty Mieszkaniowej. Dbamy o aktualizowanie naliczeń dla lokali, rozliczanie wpłat bankowych, wystawianie faktur za pożytki, rozliczenie wody i ciepła oraz rozliczenie zakupów Wspólnoty. Pilnujemy rozrachunków z dostawcami i wykonawcami oraz prowadzimy windykację przedsądową. W standardzie usługi dostają Państwo E-Kartotekę, w której po zalogowaniu Członkowie Zarządu mają wgląd w pełne raporty księgowe dotyczące całej Wspólnoty, natomiast Właściciele lokali znajdą wszystkie informacje księgowe dla swojego mieszkania.

Sposób wykonania: Usługa księgowa wykonywana jest w naszym biurze zlokalizowanym w budynku Triton Park w Warszawie. E-kartoteka udostępniana jest przez Internet – każda uprawniona osoba dostaje indywidualny login i hasło. Obsługa mieszkańców Wspólnoty odbywa się telefonicznie, e-mailowo oraz w naszym biurze.

Zasięg świadczenia usługi: Wspólnoty Mieszkaniowe z M. ST. Warszawa oraz Wspólnoty zlokalizowane w miejscowościach w promieniu 40 km od Warszawy

Termin wykonania: Obsługa księgowa ciągła lub zlecona na określony przedział czasowy.

Jak zamówić: Zadzwoń +48 602 350 466, lub wyślij e-maila z zapytaniem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O dobrą ofertę dla Państwa zatroszczy się:

 • Prezes POLBEST Zarządzanie Nieruchomościami Sp. z o.o. firmy działającej w branży od ponad 16 lat
 • Licencjonowany Zarządca nieruchomości i ekspert z zakresie administrowania nieruchomościami Wspólnot Mieszkaniowych
 • Przedsiębiorca doskonale znający również branżę instalacji hydraulicznych i gazowych
 • Współtwórca marki: Gospodarz-Domu.pl
mariuszj_avatar Opłaty za śmieci w Warszawie 2020 / 2021

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, który boryka się z brak profesjonalizmu w zarządzaniu, to koniecznie przeczytaj ten tekst do końca. 👀

Dlaczego 63% właścicieli boryka się z trudnościami w zarządzaniu nieruchomością wspólną?
My znamy na to sposób!

Sfrustrowani właściciele mieszkań znaleźli rozwiązanie problemów z nieruchomościami swoich wspólnot mieszkaniowych.
Daj nam 1-2 miesiące, a zobaczysz pierwsze efekty.

 

Witaj, drogi właścicielu mieszkania / zarządco wspólnoty mieszkaniowej!

Masz problem z brakiem profesjonalizmu w zarządzaniu Twoją nieruchomością mieszkaniową? Koniecznie przeczytaj ten tekst do końca, bo na pewno znajdziesz tu rozwiązanie dla swoich problemów. CZYTAJ WIĘCEJ.

 

 

 

Apartamenty wakacyjne w Chorwacji